St Paul’s Juniors / Academic

HEAD OF ST PAUL’S JUNIORS

Maxine Shaw, BSc (London), PGCE (Hull), PG Dip (Brunel), NPQH


SENIOR DEPUTY HEAD

Carol Hawkins, BA (Birmingham), PGCE (Manchester), PG Dip Ed Mgmt (Surrey), NPQH (also History)


PASTORAL DEPUTY HEAD

Alex Matthews, BA, MA (Oxon), PGCE, MA Ed (Chich) (also Geography)


DIRECTOR OF STUDIES

Jayne Gordon, BA (Wales), PGCE (Oxon) (also History)


HEAD OF THIRD YEARS

Alexander James, BSc (Open), QTS (Hertfordshire) (also Science)


HEAD OF SECOND YEARS

Pippa Kershaw, BA (Oxon) QTS


HEAD OF FIRST YEARS

Alistair Wilkinson, BA (UCL), MA (Warwick)


ART

Neil Groom, BFA DipT (Christchurch, NZ) (Director of Art)

Jakob Rowlinson, BA (Oxon)

Joe Simpson, BA (Leeds)


CLASSICS

Emily Evans, BA (Manchester) MA (Royal Holloway) PGCE (KCL) (Head of Classics)

Sian Gill, BA (Warwick), PGCE (KCL)

Georgina Tomaszewska, BA (Oxon), MA (Goldsmiths) 


COMPUTING

Roisin Flanagan, BSc, PGCE (Brighton) (Director of Computing) *

Ibe Akoh, BSc, MSc (Exeter), PGCE (Buckingham)


DRAMA

Jonathan Boustead, BA (Cumbria) MA (York) (Director of Drama) *

Briony Bower N Dip Performing Arts (Brooksby Melton College)

ENGLISH

Jemima Waller, MA (Cantab) PGCE (Inst. Ed), Dip. Education (Birkbeck), Dip. Law (City) (Head of English) *

Louise Coghlan, BA (Leeds), MA (Roeh)

Tiffany Masters, BA (Centre Universitaire Hotel-Dieu Le Comte), PGCE (Bath)

Josephine Wielebinska, BA, PGCE (Manchester) (also Geography)


FIRST YEAR

Amanda Bodley, BSc (Bristol) PGDip Law (College of Law) PGCE (Roehampton) 

Rory McNish, MA (Edinburgh), PGCE (Edinburgh)

Laura Moss, BA (York) PGCE (UCL) 

Tom Taylor, BSc PGCE (Dunelm) (Head of PSHE & Citizenship)

Camilla Waterworth, BA (Newcastle) PGCE (Roehampton) 

Danielle Dawson, BSc (city of London) PGCE (London)


FRENCH

Valerie Nolk, LèsL (Sorbonne) Institut Britannique de Paris (Head of French, Archivist) 

Catherine Lê, BA (Centre Universitaire Hotel-Dieu Le Comte), PGCE (Bath) 

Patrice Reutenauer, LèsL (Strasbourg) PGCE (Brunel)


GEOGRAPHY

Gwyn Page, BA (Southampton), PGCE (Buckingham) (Head of Geography)

James Brooks, BSc (Cardiff), PGCE (Buckingham) 

Rhiannon Cogbill, BA (Cantab) MPhil (Cantab) *


HISTORY

Simon Motz, MA (Oxon), PGCE (London) (Head of History) (Timetabler)*


JUNIOR ENGINEERING

Sally Hamma, BSc (Huddersfield) PGCE (Goldsmiths) (Head of Junior Engineering)

Ruth Afonso, BA (Leeds) PGCE (Nottingham Trent)

Edward Bailey, BSc (Harper Adams), MSc (Oxford Brookes)

Dominic Boydell, BEng (South Bank), MSc (Staffs)*

Katie Douglass, BA (Open)*


LEARNING SUPPPORT

Iona Mitchell, MA (Open) BSc (Edinburgh), PGCE, AMBDA (Head of Learning Support)


LOWER FIRST YEAR

Anna Boden, BA (London) MSc (Bath), PGCE (Worcester) (Head of Lower First Year) 

Andrea Bartlett, BEd (London)

Josie Johnson,  BA (York)


MATHEMATICS

George Tsaknakis, BSc (Ed) (Exeter) (Head of Mathematics)

Samuel Bailey, BA (Oxford Brookes)

Benedict Rowan, MA (Oxon), PGCE (IOE Lond)

Daniel Kugananthan, BSc  (Univ Tech Sydney) MA (Univ Western Sydney)


MUSIC

Andrew Casterton, BMus (Leeds) MA (Nott) Director of Music

Robert Corrigan, BA Mus (Leeds) PGCE (Reading) (Assistant Director of Music)


SCIENCE

Michael McRill, BTech (Brunel) PhD (N Wales) PGCE (Keele) MRSB CBiol, NPQH (Head of Science)

David Alsop, BSc (Newcastle), PGCE (Sunderland)

George Herbert, BSc (Bristol), PGCE (Oxon) 

Jennifer Kinrade, BSc (Glasgow) PGCE (Oxon) (Assistant Director of Studies) 


THEOLOGY AND PHILOSOPHY

Sophie Walton, BA (Oxon) GDL (Oxford Brookes) LPC (BPP Law Sch), QTS (UCL) (Head of Theology & Philosophy)


SPORT

Daniel Stewart, BA (UWE) QTS (Director of Sport) (Head of Cricket)

Simon Cattermole, BA (Exon) (Assistant Director of Games)

Kiyo Jason (PE and Field Games Coach)

Saqib Malik (Field Games Coach)

Matthew Young, BA (Reading) PGDip Law QTS (Head of Football)


* teaches at St Paul's and St Paul's Juniors